
PRZYGOTUJ WODĘ DO PODLEWANIA
Wstaw do szklarni beczkę albo inny pojemnik na wodę. W marcu będzie przybywać roślin w szklarni (wysiewy, rozsada, sadzonki), które trzeba będzie systematycznie podlewać. Woda do podlewania nie może być zimna (ta z wodociągu czy oczka nie nadaje się), najlepiej, gdy temperatura wody jest taka, jak podłoże, w którym rosną rośliny w szklarni.
Jeśli chcesz szybko ogrzać wodę dla bardziej delikatnych roślin, napełnij nią butelki plastykowe po wodzie mineralnej i ustaw je tuż przy oknach od słonecznej strony.
WYSIEJ NOWALIJKI
Na grządce w szklarni albo w skrzyneczkach możesz wysiać pierwsze nowalijki – rzodkiewkę, sałatę, pietruszkę na natkę i koper. Przez kilka dni wcześniej miejsce pod te wysiewy nakryj podwójną włókniną po to, by ziemia ogrzała się, co przyspieszy kiełkowanie nasion. W skrzynce balkonowej możesz posadzić trochę cebuli dymki.


POSADŹ BYLINY DO DONICZEK
Póki w tunelu jest jeszcze sporo miejsca, można na wolnych powierzchniach ustawić doniczki z sadzonkami bylin, które teraz dzielimy. Są to m.in. pełnik, pragnia syberyjska, kopytnik, dzielżan, funkia, serduszka, kuklik, bodziszek, czyściec i wiele innych. Ponieważ gleba jest na ogół jeszcze mokra i zimna, trudno podzielone byliny posadzić od razu wprost do gruntu. Będą miały o wiele lepszy start, jeśli posadzisz je do doniczek i potrzymasz kilka tygodni w szklarni. Przez ten czas ukorzenią się i o wiele szybciej przyjmą się w gruncie. Ta metoda jest przydatna zwłaszcza wówczas, gdy masz małą kępkę jakiejś cennej byliny i chcesz z niej szybko uzyskać nowe rośliny. W takim przypadku lepiej nie ryzykować i nie sadzić od razu do gruntu małych, osłabionych dzieleniem sadzonek.
WCZEŚNIEJSZE TRUSKAWKI
Możesz o dwa tygodnie wcześniej jeść własne truskawki, jeśli wykopiesz z ogrodu kilka krzaczków, posadzisz je do dużych donic do żyznej ziemi i ustawisz w szklarni lub w tunelu. Jeśli wiosna będzie się opóźniać i utrzymają się chłody, dodatkowo nakryj truskawki włókniną.


WYSIEJ W SZKLARNI WARZYWA CIEPŁOLUBNE
Jeśli masz ogrzewaną szklarnię albo ciepły inspekt, rozpocznij wysiew warzyw takich jak: pomidory, papryka, cebula, bakłażan
PODLEWAJ PELARGONIE I INNE
Rośliny przechowywane przez zimę w ciemnych pomieszczeniach, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wstaw do ciepłej szklarni i zacznij mocniej podlewać; mocno przytnij te, które straciły dużo liści
DBAJ O SIEWKI I ROŚLINY W SZKLARNI
Aby uniknąć gnicia siewek (lub roślin przechowywanych w szklarni) opryskaj je i podlej zapobiegawczo wodą ze środkiem grzybobójczym
