Trawy ozdobne szerokim frontem wkraczają do naszych ogrodów. Są wśród nich olbrzymy wyrastające na ponad 3 metry wysokości i zaledwie 10-centymetrowe karzełki. Kochamy je nie tylko za to, że cudownie szumią i falują na wietrze, dzięki czemu chwilami wydaje nam się, że nasz ogród płynie, ale przede wszystkim za to, że tak niewiele od nas wymagają.

Najlepiej rosną w pełnym słońcu, ale większość z nich możemy posadzić także w lekkim półcieniu, a jeśli nie mamy takich miejsc, wybierzmy gatunki, które poradzą sobie w miejscach cienistych, np. turzyca ‘The Beatles’, kosmatki, śmiałek darniowy. Trawy doskonale czują się w swoim towarzystwie. Komponując rabatę z samych traw, sadźcie je tak, żeby wzajemnie się nie zasłaniały. Jeśli rabata widoczna jest tylko z jednej strony, z tyłu posadźcie wysokie miskanty, trzcinniki, spartyny, przed nimi średniej wysokości turzyce i rozplenice, a z przodu kępy niskich turzyc i kostrzew. Na rabacie widocznej ze wszystkich stron pośrodku posadźcie najwyższe, a wokół nich coraz niższe.

na tle klonu palmowego ‘Osakazuki’, który jesienią przybiera ognistą barwę

Trawy uprawiane w donicach doskonale nadają się na rośliny dyżurne, którymi można uzupełniać nagle opustoszałe miejsca na rabatach, czy ustawiać je pod koniec lata przy wejściu do domu, tam gdzie rosły kwiaty rabatowe. Możecie je sadzić pojedynczo, albo w większych donicach po kilka, odpowiednio je dobierając. Na przykład wysoki miskant chiński ‘Malepartus’ (zielone liście, czekoladowe wiechy) dobrze będzie wyglądał sam, ale także w towarzystwie średniej wysokości owsa wiecznie zielonego (niebieskie liście, słomkowe kwiatostany) i imperaty walcowatej ‘Red Baron’ (czerwone liście).




złocista turzyca sztywna ‘Aurea’, mozga trzcinowata ‘Picta’ i miskant chiński ‘Variegatus’

Z traw można tworzyć wysokie i niższe żywopłoty, obwódki; można je wykorzystać do zadarniania i wypełniania miejsc na dużych klombach. Niektóre z nich (te o mocnych, silnie rozrastających się, wędrujących kłączach) są bardzo przydatne do utrzymania piaszczystych skarp. Trawy wybawią was z kłopotu, jaki sprawia piaszczysta gleba. Jeśli dołożycie do nich lawendy, krwawniki, anafalisy, dyptamy, mikołajki nadmorskie uzyskacie niebanalne kompozycje, radzące sobie z suszą i niezbyt żyzną glebą, nawiązujące do ogrodów preriowych.
Na naszym kanale znajdziecie także filmy na temat traw ozdobnych. Kliknijcie w tytuł poniżej i obejrzyjcie nasze trawy.
- Rozplenice w ogrodzie
- Miskanty – najlepsze odmiany
- Trawy ozdobne – rozplenice (zapis transmisji LIVE)
Lucyna Grabowska, ogrodniczka
